DIAGNOSTYKA PFO


TCD kontrast
Ultrasonografia przezczaszkowa z podaniem kontrastu cechuje się wysoką czułością (97%) oraz swoistością (93%) w rozpoznawaniu wewnątrzsercowego przecieku przez PFO w odniesieniu do echokardiografii przezprzełykowej.
Jest badaniem dobrze tolerowanym przez pacjenta ze względu na małą inwazyjność, jednakże nie pozwala na ocenę morfologiczną PFO oraz różnicowanie pomiędzy PFO, ASD a płucną przetoką tętniczo-żylną jako przyczyną przecieku, co może prowadzić do wyników fałszywie dodatnich.
Echokardiografia przezklatkowa
Istnieje możliwość wykonania kontrastowej echokardiografii przezklatkowej, jednakże jej czułość w odniesieniu do c-TEE wynosi jedynie 46%.
Na podstawie tego badania nie można też dobrać odpowiedniego okludera.
WSKAZANIA DO ZABIEGU ZAMKNIĘCIA PFO
Decyzja o wykonaniu zabiegu zamknięcia PFO jest u każdego pacjenta podejmowana indywidualnie na podstawie dokumentacji medycznej, przebiegu klinicznego oraz wyników badań obrazowych, zwłaszcza echokardiografii przezprzełykowej.
Wskazania terapeutyczne:
migrena (z aurą),
syndrom platyphnea-orthodeoxia, desaturacja wysiłkowa,
bezdech senny.
Wskazania związane z aktywnością zawodową/rekreacyjną:
nurkowie,
muzycy,
piloci,
kierowcy,
alpiniści.
Wskazania związane z anatomią ubytku:
masywny przeciek prawo-lewy,
tętniak przegrody międzyprzedsionkowej,
siateczka Chiariego.
ZABIEG ZAMKNIĘCIA PFO
Hospitalizacja w oddziale kardiologii trwa około 2–3 dni.


Przed zabiegiem
Najczęściej pacjent jest przyjmowany rano do szpitala. W godzinach popołudniowych w dniu przyjęcia lub następnego dnia jest wykonywany zabieg. Jeśli zabieg jest w dniu przyjęcia, pacjent musi pozostać na czczo. Wypis po wykonaniu badań kontrolnych zwykle planowany jest na następny dzień.
Badania przy przyjęciu do szpitala, oddziału kardiologii: — standardowe badania biochemiczne, morfologia, test ciążowy u kobiet; — EKG; — echokardiografia przezklatkowa; — inne badania w zależności od wskazań.
Przed zabiegiem i przewiezieniem do pracowni kardiologii zabiegowej standardowo pacjenci mają podawany dożylnie antybiotyk (jednorazowo), metoclopramid i kroplówkę z soli fizjologicznej.
Zabieg zamknięcia PFO
Zabieg zamknięcia PFO wykonywany jest w pracowni kardiologii zabiegowej z zachowaniem najwyższych standardów dotyczących sterylności sali zabiegowej oraz ze stosowaniem wyłącznie jednorazowych wyrobów medycznych, które mogą mieć kontakt z pacjentem. Absolutna większość zabiegów jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem jedynie niewielkiej sedacji dożylnej. Pacjent w trakcie zabiegu pozostaje przytomny.
Zabieg składa się z kilku etapów:
- nakłucie żyły udowej,
- przejście przez kanał PFO do lewego przedsionka pod kontrolą fluoroskopii oraz badania echokardiograficznego przezprzełykowego,
- wprowadzenie okludera w koszulce transseptalnej do lewego przedsionka,
- otwarcie części lewoprzedsionkowej i prawoprzedsionkowej oraz kontrola prawidłowego położenia okludera – radiologiczna oraz echokardiograficzna,
- odłączenie zestawu po potwierdzeniu właściwej lokalizacji okludera (skopia i TEE).
Zabieg składa się z kilku etapów:
-
nakłucie żyły udowej,
-
przejście przez kanał PFO do lewego przedsionka pod kontrolą fluoroskopii oraz badania echokardiograficznego przezprzełykowego,
-
wprowadzenie okludera w koszulce transseptalnej do lewego przedsionka,
-
otwarcie części lewoprzedsionkowej i prawoprzedsionkowej oraz kontrola prawidłowego położenia okludera – radiologiczna oraz echokardiograficzna,
-
odłączenie zestawu po potwierdzeniu właściwej lokalizacji okludera (skopia i TEE).


Po zabiegu
Po zabiegu pacjent przewożony jest na salę, gdzie powinien pozostać w pozycji leżącej przez kilka godzin.
Do 2 godzin po zabiegu pacjent otrzymuje leki przeciwpłytkowe: 300 mg Clopidogrel + 75 mg ASA, jednorazowo 2 godz. po zabiegu, które są następnie kontynuowane ambulatoryjnie: przez 6 miesięcy Clopidogrel 1 × 75 mg oraz przez 12 miesięcy aspiryna 1 × 75 mg.
Zabiegi przezskórnego zamykania PFO wykonywane przez doświadczony zespół obarczone są niskim poziomem powikłań, który zazwyczaj nie przekracza 1%.
Powikłania takie jak: infekcja, zapalenie wsierdzia, utrata urządzenia zamykającego, perforacja, tamponada serca, są niezwykle rzadkie. Arytmia, migotanie przedsionków w trakcie zabiegu może wystąpić u 3–5% pacjentów, niepełne zamknięcie – 5% a zatorowość powietrzna – poniżej 1%.
Podsumowanie zabiegu zamknięcia PFO:
- czas trwania zabiegu – około 45 min,
- znieczulenie miejscowe,
- hospitalizacja – 2–3 dni,
- po 3–6 i 12 miesiącach kontrolne przezklatkowe badanie echokardiograficzne,
- farmakoterapia: przez 6 miesięcy Clopidogrel 1 × 75 mg + ASA 1 × 75 mg,
- profilaktyka bakteryjnego zapalenia wsierdzia przez 6 miesięcy.
Podsumowanie zabiegu zamknięcia PFO:
-
czas trwania zabiegu – około 45 min,
-
znieczulenie miejscowe,
-
hospitalizacja – 2–3 dni,
-
farmakoterapia ambulatoryjnie: przez 6 miesięcy Clopidogrel 1 × 75 mg + ASA 1 × 75 mg,
-
profilaktyka bakteryjnego zapalenia wsierdzia przez 6 miesięcy.